Rotary Encoder, Connection type: Radial connector type, Control output: Line Driver, Resolution: 1024P/R, Max. Frequency : 180kHz, Max. Revolution: 6500rpm, Starting torque: Max. 70gf.cm(max. 0.00686N.m), Shaft outer diameter: Diam. 15mm, Protection: IP65, Power supply : 5VDC.
Autonics - E68S15-1024-6-L-5 E68S15-1024-6-L-5 Rotary Encoders Rotary Encoder, Connection type: Radial connector type, Control output: Line Driver, Resolution: 1024P/R, Max. Frequency : 180kHz, Max. R...
- Brand: Autonics
In stock
Additional information
| Type | Incremental type (optical) |
|---|---|
| Connection Type | Radial connector type |
| Control Output | Line Driver |
| Resolution | 1024P/R |
| Max. Frequency | 180kHz |
| Max. Revolution | 6500rpm |
| Starting Torque | Max. 70gf.cm(max. 0.00686N.m) |
| Shaft Outer Diameter | Diam. 15mm |
| Protection | IP65 |
| Power Supply | 5VDC ±5%(ripple P-P: max. 5%) |






