Photoelectric Sensor, Sensing type: Retroreflective type, Sensing distance: 3m (MS-2), Control output: Relay, Operation mode: Light ON/Dark ON(set by switch), Sensing target: Opaque Material, Light source: Red, Power supply: 24-240VAC 50/60Hz, 24-240VDC.
Autonics - BEN3M-PFR BEN3M-PFR Photoelectric Sensors Photoelectric Sensor, Sensing type: Retroreflective type, Sensing distance: 3m (MS-2), Control output: Relay, Operation mode: Light ON/Dark ON(set ...
- Brand: Autonics
In stock
Additional information
| Type | AC/DC type |
|---|---|
| Sensing Type | Retroreflective type(built-in polarizing filter) |
| Sensing Distance | 3m (MS-2) |
| Control Output | Relay |
| Operation Mode | Light ON/Dark ON (set by switch) |
| Sensing Target | Opaque material of min. Diam. 60mm |
| Light Source | Red |
| Power Supply | 24-240VAC~ ±10% 50/60Hz, 24-240VDC ±10%(ripple P-P: max. 10%) |






