Rotary Encoder, Connection type: Radial cable type, Control output: NPN open collector, Resolution: 5000P/R, Max. Frequency : 300kHz, Max. Revolution: 6000rpm, Starting torque : Max. 150gf.cm(max. 0.0147N.m), Shaft inner diameter: Diam. 20mm, Protection: IP50, Power supply: 12-24VDC.
Autonics - E60H20-5000-3-N-24 E60H20-5000-3-N-24 Rotary Encoders Rotary Encoder, Connection type: Radial cable type, Control output: NPN open collector, Resolution: 5000P/R, Max. Frequency : 300kHz, ...
- Brand: Autonics
In stock
Additional information
| Type | Incremental type (optical) |
|---|---|
| Connection Type | Radial cable type |
| Control Output | NPN open collector |
| Resolution | 5000P/R |
| Max. Frequency | 300kHz |
| Max. Revolution | 6000rpm |
| Starting Torque | Max. 150gf.cm(max. 0.0147N.m) |
| Shaft Inner Diameter | Diam. 20mm |
| Protection | IP50 |
| Power Supply | 12-24VDC ±5%(ripple P-P: max. 5%) |






