Rotary Encoder, Connection type: Axial cable type, Control output: Totem pole, Output phase: A, B, Max. Frequency: 180kHz, Max. Revolution: 5000rpm, Wheel diameter: 250mm, Gear ratio: 1:1, Number of pulses: 250, Protection: IP50, Power supply: 12-24VDC.
Autonics - ENC-1-1-T-24 ENC-1-1-T-24 Rotary Encoders Rotary Encoder, Connection type: Axial cable type, Control output: Totem pole, Output phase: A, B, Max. Frequency: 180kHz, Max. Revolution: 5000rpm...
- Brand: Autonics
In stock
Additional information
| Type | Incremental type (optical) |
|---|---|
| Connection Type | Axial cable type |
| Control Output | Totem pole |
| Output Phase | A, B |
| Max. Frequency | 180kHz |
| Max. Revolution | 5000rpm |
| Wheel Diameter | 250mm |
| Gear Ratio | 1:1 |
| Number Of Pulses | 250 |
| Protection | IP50 |
| Power Supply | 12-24VDC ±5%(ripple P-P: max. 5%) |






