Rotary Encoder, Connection type: Axial cable type, Control output: Totem pole, Resolution: 120P/R, Max. Frequency: 300kHz, Max. Revolution: 5000rpm, Starting torque: Max. 70gf.cm(max. 0.00686N.m), Shaft outer diameter: Diam. 8mm, Protection structure: IP50 (IEC standard), Power supply: 12-24VDC.
Autonics - E50S8-120-3-T-24 E50S8-120-3-T-24 Rotary Encoders Rotary Encoder, Connection type: Axial cable type, Control output: Totem pole, Resolution: 120P/R, Max. Frequency: 300kHz, Max. Revolution...
- Brand: Autonics
In stock
Additional information
| Type | Incremental type (optical) |
|---|---|
| Connection Type | Axial cable type |
| Control Output | Totem pole |
| Resolution | 120P/R |
| Max. Frequency | 300kHz |
| Max. Revolution | 5000rpm |
| Starting Torque | Max. 70gf.cm(max. 0.00686N.m) |
| Shaft Outer Diameter | Diam. 8mm |
| Protection | IP50 (IEC standard) |
| Power Supply | 12-24VDC ±5%(ripple P-P: max. 5%) |






