Rotary Encoder, Connection type: Radial cable type, Control output: Voltage, Resolution: 360P/R, Max. Frequency: 100kHz, Max. Revolution: 6000rpm, Starting torque: Max. 5gf.cm(max. 0.00049N.m), Shaft inner diameter: Diam. 2mm, Protection: IP50, Power supply: 5VDC.
Autonics - E20HB2-360-3-V-5-S E20HB2-360-3-V-5-S Rotary Encoders Rotary Encoder, Connection type: Radial cable type, Control output: Voltage, Resolution: 360P/R, Max. Frequency: 100kHz, Max. Revolutio...
- Brand: Autonics
In stock
Additional information
| Type | Incremental type (optical) |
|---|---|
| Connection Type | Radial cable type |
| Control Output | Voltage |
| Resolution | 360P/R |
| Max. Frequency | 100kHz |
| Max. Revolution | 6000rpm |
| Starting Torque | Max. 5gf.cm(max. 0.00049N.m) |
| Shaft Inner Diameter | Diam. 2mm |
| Protection | IP50 |
| Power Supply | 5VDC ±5%(ripple P-P: max. 5%) |






