Rotary Encoder, Connection type: Axial cable type, Control output: NPN open collector, Resolution: 1024P/R, Max. Frequency: 35kHz, Max. Revolution: 3000rpm, Starting torque: Max. 40gf.cm(max.0.00392N.m), Shaft outer diameter: Diam. 10mm, Protection: IP50, Power supply: 12-24VDC.
Autonics - EP58SC10-1024-1F-N-24 EP58SC10-1024-1F-N-24 Rotary Encoders Rotary Encoder, Connection type: Axial cable type, Control output: NPN open collector, Resolution: 1024P/R, Max. Frequency: 35kHz...
- Brand: Autonics
In stock
Additional information
| Type | Absolute type (optical) |
|---|---|
| Connection Type | Axial cable type |
| Control Output | NPN open collector |
| Resolution | 1024P/R |
| Max. Frequency | 35kHz |
| Max. Revolution | 3000rpm |
| Starting Torque | Max. 40gf.cm(max.0.00392N.m) |
| Shaft Outer Diameter | Diam. 10mm |
| Protection | IP50 |
| Power Supply | 12-24VDC ±5%(ripple P-P: max. 5%) |






