Rotary Encoder, Connection type: Radial connector type, Control output: NPN open collector, Resolution: 10000P/R, Max. Frequency: 300kHz, Max. Revolution: 3600rpm, Starting torque: Max. 300gf.cm(max. 0.0294N.m), Shaft inner diameter: 35mm, Protection: IP50, Power supply: 12-24VDC.
Autonics - E100H35-10000-3-N-24 E100H35-10000-3-N-24 Rotary Encoders Rotary Encoder, Connection type: Radial connector type, Control output: NPN open collector, Resolution: 10000P/R, Max. Frequency: 3...
- Brand: Autonics
In stock
Additional information
| Type | Incremental type (optical) |
|---|---|
| Connection Type | Radial connector type |
| Control Output | NPN open collector |
| Resolution | 10000P/R |
| Max. Frequency | 300kHz |
| Max. Revolution | 3600rpm |
| Starting Torque | Max. 300gf.cm(max. 0.0294N.m) |
| Shaft Inner Diameter | Diam. 35mm |
| Protection | IP50 |
| Power Supply | 12-24VDC ±5%(ripple P-P: max. 5%) |






