Rotary Encoder, Connection type: Radial cable type, Control output: NPN open collector, Resolution: 200P/R, Max. Frequency: 25kHz, Max. Revolution: 6000rpm, Starting torque : Max. 10gf.cm(max. 0.00098N.m), Shaft outer diameter: Diam. 2.5mm, Protection: IP50, Power supply: 5VDC.
Autonics - E18S2.5-200-1-N-5-S E18S2.5-200-1-N-5-S Rotary Encoders Rotary Encoder, Connection type: Radial cable type, Control output: NPN open collector, Resolution: 200P/R, Max. Frequency: 25kHz, Ma...
- Brand: Autonics
In stock
Additional information
| Type | Incremental type (optical) |
|---|---|
| Connection Type | Radial cable type |
| Control Output | NPN open collector |
| Resolution | 200P/R |
| Max. Frequency | 25kHz |
| Max. Revolution | 6000rpm |
| Starting Torque | Max. 10gf.cm(max. 0.00098N.m) |
| Shaft Outer Diameter | Diam. 2.5mm |
| Protection | IP50 |
| Power Supply | 5VDC ±5%(ripple P-P: max. 5%) |






